Štvrtá automobilka alebo priestor na prázdnu opozičnú kritiku?

Autor: Juraj Gedra | 12.8.2015 o 14:36 | Karma článku: 6,76 | Prečítané:  2392x

Máme štvrtú automobilku. Táto výborná správa bola medializovaná počas včerajšieho dňa. Táto automobilka sa môže stať ďalším faktorom rastu našej ekonomiky. 

Aj napriek tomu, že Jaguar Land Rover plánuje v okolí Nitry obrovskú investíciu a tým pádom aj vytvorenie veľkého počtu pracovných miest, z opozičného prostredia sa ozvala kritika pripomínajúca stratu hocijakej objektivity. Sú to práve naše ekonomické podmienky, opozíciou tak vytrvalo kritizované, ktorým môžeme vďačiť za to, že nás Jaguar Land Rover uprednostnil pred Poľskom. Za konkrétne rozhodujúce faktory automobilka označila kvalitne rozvinutú sieť subdodávateľov a stabilnú ekonomickú situáciu. Či sa to niekomu páči, alebo nie, naša ekonomika a teda aj ďalšie vyššie spomenuté dôvody rozhodnutia postaviť fabriku na Slovensku, sú zapríčinené stabilnou situáciou na politickej scéne, teda situáciou, kedy sa namiesto hádok na úrade vlády a ministerstvách reálne pracuje.

Jaguar Land Rover na Slovensku vytvorí 3 800 priamych pracovných miest a to v regióne s mierou nezamestnanosti na úrovni približne 14%. Okrem toho vzniknú pracovné miesta na subdodávateľskej úrovni, na ktorej by sa mohlo vytvoriť okolo 19 000 ďalších pracovných miest. Ideálna situácia by nastala, pokiaľ by sa automobilky začali „biť“ o pracovnú silu. V tom prípade by sa pracujúcim čoskoro zvyšovali mzdy. Investícia v objeme zhruba 1,5 mld. EUR znamená zvýšenie slovenského HDP o 2%, posilnenie priemyselnej výroby o 10%, zvýšenie automobilového exportu nad hranicu 35%. Pri takýchto pozitívnych informáciách naozaj nie je pochýb o tom, že sa Slovensku investičná pomoc vyplatí.

Tisícky nových pracovných miest, zvýšenie zamestnanosti v Nitrianskom regióne, veľká investícia a veľká dôvera investora v hospodárske a ekonomické podmienky v našej krajine... Toto sú teda niektoré argumenty, ktoré neprekoná žiadna kritika opozície nasilu hľadajúca negatívne stránky tejto investície, za ktorú by bola určite vďačná každá jedna krajina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?