Sociálna Demokracia nie je komunizmus

Autor: Juraj Gedra | 11.3.2013 o 10:17 | (upravené 11.3.2013 o 19:01) Karma článku: 12,95 | Prečítané:  14299x

Keďže sa nevyhýbam konfrontačným a ostrejším témam, rád by som sa dnes venoval tak obľúbenému prirovnávaniu a účelnému zamieňaniu sociálnej demokracie s komunizmom, k čomu ma priviedla moja víkendová debata s kamarátom. Asi to všetci poznáte keď sa už debata uvoľní a dôjde na politiku. Ani u nás to nebolo inak. Začala vecná argumentácia kto čo vie, kto za čo môže, čo pomáha atď. zvyšovali sa hlasy a vtedy to prišlo: ,,...veď ty si komunista!"

Patrí do zbrojného arzenálu takmer každého odporcu či kritika sociálnej demokracie a je to jeden z útočných argumentov, po ktorom s veľkou obľubou siahajú v politických diskusiách, prejavoch či debatách pri pive, keď im už dôjdu vecné argumenty. Využívajú pri tom veľmi jednoduchý fenomén toho, že mnohým ľuďom sa pri slove komunizmus vynárajú rôzne negatívne pojmy a automaticky sa táto asociácia prenáša aj na sociálnu demokraciu, čo je ich hlavným cieľom. Nebudem používať ich metódy, ktoré sú mnohokrát zavádzajúce a nebudem prirovnávať ich politické ideológie k ničomu, čím nie sú, pretože rešpektujem názor druhého. Namiesto toho radšej použijem historické a politologické fakty na ozrejmenie toho, prečo kategoricky odmietam spájanie pojmov komunizmus a sociálna demokracia, pretože to chápem ako jasné preukázanie nevedomosti človeka, ktorý niečo podobné tvrdí, čo som sa snažil vysvetliť aj môjmu kamarátovi.

Po prvé komunizmus hovorí o koncepte spoločného vlastníctva, zatiaľ čo sociálna demokracia hovorí o forme solidarity z hľadiska produkcie, kde je vyprodukovaný kapitál rovnomernejšie rozdistribuovaný v spoločnosti. Pojem spoločného vlastníctva výrobných prostriedkov bol jedným z hlavných pilierov komunizmu, veď už aj jeho názov je odvodený z latinského slova Communis, čo znamená spoločný alebo univerzálny.

Sociálna demokracia uznáva potrebu podnikateľov ako tých čo tvoria pracovné miesta a prácu, avšak taktiež tvrdí, že osoby s vyššími príjmami by mali dávať viac finančných prostriedkov vo forme daní do spoločnosti.  Komunizmus vníma štát, ako Sui Generis, ako unikátny subjekt postavený mimo spoločnosti.

Sociálna demokracia hľadí na štát, ako na právny subjekt, ktorý má ochraňovať a slúžiť občanom. Komunizmus hovoril o tom, že cieľom proletárskej revolúcie je výrobné prostriedky, ktoré proletariát nevlastní, učiniť majetkom štátu.

Sociálna demokracia nepozná pojmy proletariát a buržoázia a ide im o kontrolu cien energií kvôli ochrane občana pred nezmyselným zdražovaním. Nezabudnime ani na to, že komunizmu šlo o zmenu revolučnou cestou, ako bolo vyššie spomenuté, zatiaľ čo sociálna demokracia realizuje zmeny v spoločnosti len  demokratickými cestami. Filozof Karl Marx sa vyjadril, že v komunistickej spoločnosti peniaze nie sú potrebné, pretože robotníci vyprodukujú všetko potrebné pre spoločnosť.

Sociálna demokracia má úplne iný pohľad na trhové mechanizmy a chápe veľmi dôležitú úlohu peňazí ako výmenného prostriedku za tovary aj služby, ako aj zúčtovacej jednotky a uchovávateľa hodnoty.

Mám rád otvorenú debatu, rád si vypočujem aj iný názor, veď človek sa stále učí, ale iba pokiaľ sú argumenty vecné a staviame ich na faktoch a histórií, potom ich príjímam. Ale ak sa niekto úmyselne snaží miešať a spájať pojmy, ktoré odlišuje toľko vecí, a napádať nimi veci, s ktorými sa stotožňujem a ak sa niekto snaží zmanipulovať názory iného človeka, potom sa nečudujte, ak voči takému človeku strácam úctu.

 

a

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.


Už ste čítali?