Odkaz sviečkovej manifestácie

Autor: Juraj Gedra | 26.3.2013 o 12:25 | Karma článku: 17,40 | Prečítané:  15364x

   Včera uplynulo presne 25 rokov od momentu, kedy sa verejnosť vybrala do ulíc so sviečkami v ruke, aby dala jasne najavo nenásilnou formou svoju nespokojnosť so stavom vo vlastnej krajine. Pamätníci pamätajú. My ostatní sa môžeme len dočítať... . Čo je odkazom sviečkovej manifestácie najmä pre mladých ľudí v dnešnej náročnej dobe?

 http://www.bratislavskenoviny.sk/buxus/images/cache/article_thum

   Iste, mnohí z nás si povedia, že minulosť sa nás netýka a že historické reálie sú suchými konštatovaniami zapadnuté prachom. Veď demokracia je absolútne prirodzeným usporiadaním a všetky jej výdobytky sú samozrejmosťou. Nie sú však tieto predstavy naivné najmä pre mladých ľudí, ktorí by sa mali aktívne zapájať do diania v spoločnosti? Nie je totiž jedno, akým smerom sa bude uberať situácia v krajine, v ktorej jedného dňa budeme vychovávať svoje deti. Demokracia a sloboda sú totiž veľmi krehké a je iba na nás, do akej miery si ich vážime a ako veľmi prispievame svojou trochou k tomu, aby sa neopakovali obdobia normalizácie, obdobia vojen. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že opakovanie je matka múdrosti a určite budete mnohí súhlasiť ak spomeniem, že práve odkazy historických udalostí sú často s odstupom času inšpiráciou a osobným mementom pre každého z nás.

   Sviečková manifestácia bola predzvesťou nežnej revolúcie, ktorá ukončila desiatky rokov obdobia neslobody, v rámci ktorej boli často potláčané základné ľudské práva a slobody. Zúčastnili sa jej nie len cirkevní hodnostári, ale najmä široká škála občianskej spoločnosti bez rozdielu veku alebo vierovyznania. A práve tento moment, kedy sa spoločnosť nenásilnou formou spája za účelom poukázania na vlastnú nespokojnosť, je v mojom osobnom ponímaní tým čarovným momentom. Obzvlášť je dôležité uvedomovať si tieto súvislosti najmä v dnešnej dobe, kedy cielené rozdeľovanie spoločnosti na tábory zástancov a odporcov čohokoľvek, je v podstate módou.  

   Odkaz sviečkovej manifestácie z môjho pohľadu teda spočíva práve v tom, pričom v žiadnom prípade nechcem dehonestovať jej pravý zmysel a prapodstatu, že v konečnom dôsledku nie je najdôležitejšie to, či sa občania búria voči systému, konkrétnym opatreniam alebo kvôli zlej predpovedi počasia. Podstata tkvie v jednote a spoločnému úsiliu, ktoré má viesť k dosiahnutiu ideálov demokratickej spoločnosti, pričom toto konanie nesmie ohrozovať slobodu iných - presne ako pri nenásilnej demonštrácii v uliciach Bratislavy 25. Marca 1988. Je preto nesmierne dôležité, aby to, na čo sa odhodlali členovia našich rodín pred 25 rokmi, neupadlo do minulosti bez povšimnutia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.


Už ste čítali?