Keď ide o zdravie (a o peniaze)

Autor: Juraj Gedra | 2.3.2015 o 10:36 | (upravené 2.3.2015 o 10:44) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1258x

Ak objednávanie u lekára funguje bez poplatku všade v Európe, v Nemecku je dokonca takýto poplatok zo zákona zakázaný, ak systém bez poplatkov funguje v časti ambulancií, a ak si človek za služby zdravotnej starostlivosti platí zdravotné poistenie, o čom je tento hurhaj a panika po zrušení poplatkov za prednostné vyšetrenie?

Som mladý človek a našťastie k lekárovi často nechodím. Viem ale pochopiť, že keď ide o zdravie a peniaze, lepšie povedané, peniaze ktoré niekomu zatrhnete, musí z toho byť poprask a zvada. Tak sa stalo po rozhodnutí parlamentu o zrušení poplatkov za prednostné ošetrenie u lekára. Lekári vzplanuli hnevom, pretože sa im berie jeden z príjmov, aj analytici sa objavili, ktorí predpovedajú "čierne" platby a v konečnom dôsledku poškodenie pacientov. Priznám sa, celkom tomu nerozumiem.

Ak u časti ambulancií funguje štandardný systém - mimochodom tak ako vo všetkých okolitých krajinách - že človek sa alebo objedná na konkrétny termín, ktorý je mu udelený sestričkou podľa voľnosti poradovníka - alebo dôjdem do čakárne a potom naozaj môžem čakať dlhšie - prečo toto nemôže fungovať u všetkých lekárov, aj tých, u ktorých sa za ten istý úkon sestričky - objednanie pacienta, tzn. úplne konkrétne: zdvihnutie telefónu, diskusiu o termíne, zapísanie do kalendára ambulancie - dnes platí?

Kritické hlasy, hovoriace o plných ambulanciách a poldňovom zabíjaní času v čakárňach podľa mňa zamlčiavajú v podstate banálnu záležitosť, že to vôbec nehrozí, pretože nič nebráni ambulancii, naopak má to stanovené v zákone a je to pre jej chod výhodné - vyčleniť z ordinačných hodín časť pre pacientov na objednávky a časť pre pacientov takpov. „z čakárne“. No a tí pacienti, ktorí sa telefonicky objednajú, dostanú jednoducho termín, ktorí bude najskôr voľný alebo bude pacientovi najlepšie vyhovovať z hľadiska jeho zdravotného stavu alebo jeho pracovných, rodinných či iných povinností - a na ten k lekárovi príde. Teda žiadne čakanie poldňa v čakárni. V podstate úplne banálny, jednoducho pochopiteľný systém. S tým rozdielom, že za takéto objednanie nebude človek platiť.

Dnešný systém je totiž z princípu nespravodlivý. Ak nám ústava v čl. 40 garantuje právo na zdravotnú starostlivosť na základe zdravotného poistenia a v článku 12. garantuje naplnenie základných práv bez ohľadu na sociálny pôvod a majetok, potom je systém spoplatnených prednostných vyšetrení - dovolím si tvrdiť - v rozpore s ústavou. Pretože netreba veľa domýšľavosti, aby sme si vedeli predstaviť, že ak pre lekára a jeho ambulanciu tvorili poplatky za prednostné vyšetrenie nemalú časť príjmov  - to dnes lekári kričia - potom je isté, že pri objednávaní boli uprednostňovaní - nakoniec poplatok sa volá "za prednostné vyšetrenie" - pacienti podľa toho, či boli schopní za tento skorší termín zaplatiť. A sme pri koreni problému, pretože ak o prístupe - konkrétne o včasnosti prístupu k zdravotnej starostlivosti rozhoduje to, kto na zaplatenie má a kto nemá, teda ľudia sú v prístupe k zdravotnej starostlivosti uprednostňovaní na základe svojich finančných možností, potom to s rovnakou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti nemá nič spoločné. 

Iste, dá sa oponovať, že básniť o rovnakom prístupe k zdraviu je dnes totálna naivná rozprávka a je úplne jasné, že kto má peniaze má lepšie zuby, kto má postavenie a kontakty, ten má dobrého lekára, a kto nie, ten je pre nemocnice/lekárov jeden „nímand“ z milióna. Áno, nepochybne treba v zdravotníctve riešiť x ďalších vážnych deformácií, to ale neznamená, že poplatok za prednostné vyšetrenie - unikát v Európe - je v poriadku. Skôr sa zdá, že sme si na neho zvykli, lekárom samozrejme vyhovuje a pacienti - aj tí, ktorí o naozaj pocítia v peňaženke - si na neho proste navykli, lebo "za všetko sa tu už platí", tak čo už im iné ostávalo. V tomto kontexte ani neprekvapia informácie združenia pacientov, podľa ktorých sa vyskytli prípady poplatkov za klimatizáciu, za vodu či elektriku, za samotný vstup do čakárne, za návleky na topánky, či dokonca telefonickú informáciu o tom, či má pani lekárka dovolenku alebo ordinuje ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.


Už ste čítali?